Příběh nekončí, Crosby a spol. dominují dál

Kanadský kapitán a jeho parťáci Brad Marchand a Patrice Bergeron byli rozdíloví při výhře nad Týmem Evropy

Napsal Tom Gulitti @TomGulittiNHL / redaktor NHL.com

Přestože Kanada nepředvedla bůhvíjaký výkon, i tak to byla jedna z jejich útočných formací, kdo byl nejlepší na ledě.

Kombinace Brada Marchanda, Sidneyho Crosbyho a Patrice Bergerona opět fungovala naplno a byli to právě oni, kdo díky dvěma gólům a čtyřem asistencím postrčil Kanadu k vítězství v prvním duelu finálové série World Cup of Hockey 2016. Tým Evropy jí v torontské Air Canada Centre podlehl 1:3.

Marchand dal gól a připsal si nahrávku stejně jako Bergeron a Crosby dvakrát asistoval, čímž dostali své mužstvo do výhody v sérii na dvě vítězná utkání. Druhé v pořadí se odehraje v noci na čtvrtek.

Crosby aktuálně vládne produktivitě Světového poháru s devíti body za tři branky a šest asistencí v pěti zápasech, Marchand je se čtyřmi góly nejlepším střelcem a k tomu má tři přihrávky. Pozadu není ani Bergeron s bilancí 3+3.

"Jsou vážně dobří," přiznal centr Týmu Evropy Frans Nielsen. "Nemůžete jim dát zadarmo ani kousek volného prostoru. Je to jedna z těch formací, u kterých víte, že jim nesmíte odevzdat puk a nejlépe je musíte sami zatlačit na jejich polovinu. Jenže to je těžké, když jsou tak dobří. Dohromady tvoří skvělý mix - Crosby se svým talentem je jasný, Bergeron zase platí za skvělého všestranného útočníka a Marchand je ten typ, který jde tvrdě do branky a je proti němu složité hrát."

Marchand, Crosby a Bergeron ukázali veškeré elementy své souhry i během úterního finálového zápasu. První z nich oslavil podpis lukrativní osmileté smlouvy s Boston Bruins na 49 milionů dolarů už ve třetí minutě, kdy se trefil v přečíslení 2 na 1.

To bylo jen chvíli poté, co Tým Evropy nedokázal proměnit přesilovku po Marchandově krosčeku z první minuty. Kanaďané získali puk, Crosby jej okamžitě dostal na Bergerona do přečíslení a ten společně s Marchandem snadno vyzráli na brankáře Jaroslava Haláka.

"Vždycky je dobré, když se podaří dát gól brzy," řekl a Marchand a dodal: "Patrice a Sid hrají celý turnaj naprosto skvěle, i tak ale bylo fajn dostat takovou přihrávku."

Kanada však v prvních dvou třetinách nebyla úplně ve své kůži, místy chyběla rychlost, přesto ale šla do závěrečného dějství s jednogólovým náskokem. A byl to Crosby, kdo dodal týmu trochu klidu přihrávkou na Bergeronův gól v polovině třetiny. Sidney se zbavil obránce Marka Streita za brankou a bekhendem přihrál tak, že pro kolegu z útoku už nebyl problém překonat brankáře Haláka střelou na levou ruku.

"Vytváří velmi slušné šance a my se jen snažíme jemu i celé lajně pomoci vytěžit z nich, co jen se dá," řekl na adresu Crosbyho Bergeron.

Jako vyhlášený perfekcionista nebyl ovšem sám Crosby po zápase úplně spokojen. Asi i z toho důvodu, že jeho formace byla na ledě při jediném gólu Evropanů.

"Cítím sice, že jsme udělali pár dobrých věcí, ale stejně jako celý tým víme, že jsme nebyli schopni držet více puk a hrát tak, jak bychom chtěli. V tom se musíme zlepšit," plánoval Crosby a dodal: "Ale chemie mezi námi v útoku funguje. Umíme si vytvořit šance. Jen musejí přijít v pravý čas."

Kouč týmu Kanady Mike Babcock naplno souhlasil s kapitánovým hodnocením.

"Zažívají velmi dobrý turnaj a všichni hrají vážně skvěle. Jejich útok v sobě má tři elitní ale zároveň úplně odlišné typy hráčů a dohromady jim to klape. Nevím, jestli sami vědí, že byli dneska opět dobří, ale já tvrdím, že ano," pochválil elitní komando trenér.

Kouzlo Crosbyho útoku spočívá i v tom, že dokáže dát gól ve chvíli, kdy to mužstvo nejvíce potřebuje. Při vítězství 5:3 v semifinále nad Ruskem dal Crosby první branku tak, že obral o puk obránce Dmitryho Kulikova a snadno pak překonal gólmana Sergeie Bobrovskyho.

Když pak Rusové otočili skóre na 2:1 díky brance Evgenyho Kuznetsova tři a půl minuty před koncem prostřední části, stihl Crosby už za minutu a dvanáct vteřin připravit vyrovnávací gól pro Marchanda. A aby toho nebylo málo, tak hned ve druhé minutě závěrečné třetiny přihrát stejnému hráči na vedoucí branku.

"Sid září v každém zápase, o tom není třeba pochybovat," všiml si Marchand. "Dokáže připravit tolik šancí a je ohromně silný na puku, což jste mohli vidět dnes při Bergeronově gólu. Udržel za sebou dva nebo tři protihráče a vymyslel gólovku. Ani tak ale nemůžu najít dost pochvalných slov na jeho adresu. Je to prostě úžasný hráč."