Skip to main content

Články ze SP

Proč Švédové nevyužili potenciál

Přestože se s nimi počítalo ve finále Světového poháru, zůstali Švédové za svými možnostmi

Napsal Dan Rosen @drosennhl / NHL.com Senior Writer

Hokejisté Švédska po každém utkání na World Cup of Hockey 2016 hovořili stejně - pochvalovali si, že byli dobří, ale zároveň zdůrazňovali, že ještě musí hodně přidat. Snažili se udržet si trpělivost i pozitivní přístup; věřili, že to nejlepší ještě přijde.

Nepřišlo. A na Světovém poháru už ani nepřijde.

Švédsko končí po nedělní semifinálové porážce 2:3 v prodloužení s Týmem Evropy. Ten postupuje do finálové série hrané na dva vítězné duely proti Kanadě (v Air Canada Centre se začíná v noci na středu od 2.00 SELČ).

"Možná jsme nebyli lepší," uznal bek Niklas Hjalmarsson. "A možná jsme nebyli ani tak dobří, jak jsme si mysleli. Od prvního utkání jsme se nedokázali zlepšit. Třeba to byl náš limit. Vážně nevím."

Hjalmarsson tomu nechtěl věřil, jenže mnohá fakta hovoří jasně.

Švédové zahráli nejlépe úvodní duel, v němž porazili ve skupině Rusko 2:1 a v brance zářil Jacob Markstrom, náhradník za nemocného Henrika Lundqvista.

Od chvíle, kdy se Lundqvist vrátil do branky proti Finsku, už to takové nebylo. Možná na něj Švédové spoléhali až příliš a nepomáhali mu tak, jak dřeli za Markstroma proti Rusku.

Nyní to zní jako silný argument - zvlášť poté, co Lundqvist svými výkony Švédy dotáhl do semifinále.

Proti Finsku byl skvělý, k výhře 2:0 přispěl 36 zákroky. Navázal na to proti Týmu Severní Ameriky, kdy jen jeho 45 zákroků dotáhlo duel aspoň k prohře 3:4 v prodloužení.

Švédové tak dosáhli na postupový bod a první místo ve skupině B, začátek zápasu pro ně ovšem byl strašlivý, ztrapňující. Ale zvládli to.

Proti Týmu Evropy ve zcela vyrovnaném duelu nedokázali využít svých šancí. Nedokázali zlomit taktiku Evropanů až do chvíle, kdy Tomáš Tatar po 12 sekundách třetí třetiny poslal soupeře do vedení 2:1.

Pak Švédové protivníka přestříleli 20:8 a bek Erik Karlsson srovnal v čase 55:28. Jenže rozhodl znovu Tatar, v prodloužení v čase 63:43. Hotovo.

"Pokud se podíváme na naše hráče a jejich výkony v NHL, určitě máme na víc," řekl Karlsson. "Bohužel se nám nedařilo se kontinuálně zlepšovat. Nedokázali jsme najít cestu; nejlepší to bylo hned na úvod proti Rusku. Poté jsme zkrátka nepředváděli dostatečně dobrý hokej."

Velkým problémem byla koncovka. Švédsko dalo za čtyři zápasy jen devět gólů, navíc jeden do prázdné branky.

Na početní výhody přitom mělo úžasné hráče od Henrika a Daniela Sedinových přes Louie Erikssona a Karlssona, Nicklase Backstroma či Filipa Forsberga po Patrica Hornqvista, Landeskoga nebo Olivera Ekmana-Larssona. Nic nefungovalo. Bilance zní 1/13 s pouhými devíti střelami na branku.

A jedinou přesilovkovou trefu obstaral Landeskog právě ve zmíněném duelu s Ruskem. Následoval úsek 12 nevyužitých přesilovek za sebou, proti Týmu Evropy poražení promarnili tři - s jedinou střelou. Vítězové si jen v oslabeních připsali čtyři střelecké pokusy.

"Přišlo mi, že jsme se nedokázali pozvednout z individuální roviny na tu týmovou," uvedl Karlsson. "Byli jsme neproduktivní. Nevěřím, že by se to změnilo v případě riskantnějšího pojetí hry. Prostě nám to do sebe celé nezapadalo."

V neděli ani tak nešlo o držení puku, Švédové přestříleli soupeře poměrem 39:31, na celkové pokusy to bylo dokonce 76:54, při hře ve vyrovnaném počtu hráčů 64:47. Brankář Týmu Evropy Jaroslav Halák si připsal 37 zákroků (16 ve třetí třetině a tři další v prodloužení).

"Měli jsme i pár dobrých příležitostí, ale nedokázali jsme je využít," řekl Karlsson. "Halák byl skvělý. Dělali jsme, co jsme mohli, ale na něj to bylo málo."

Největším problémem tak je, že Švédové zkrátka věřili ve větší úspěch. Nedostavil se - a hráči, trenéři i vedení svazu nyní budou dumat, proč se tak (ne)stalo. Bohužel pro ně už to na stavu věcí nic nezmění.

"Nebudou to příjemné úvahy," dodal Lundqvist.